Provozní řád

Zpět

  1. Přijímání nových členů
  2. Přestup členů v šestkách
  3. Program
  4. Služby
  5. Bodování a hodnocení
  6. Zásady chování v klubu a na akcích , řešení sporů
  7. Pochvaly a tresty
  8. Odchod a vyloučení


Ad 1. Přijímání nových členů

Podmínky přijetí a čekací doby

  • Klub může navštívit jako host v průběhu roku kterýkoliv zájemce o činnost klubu, pokud  dodržuje pravidla chování v klubu.  Děje se tak na základě doporučení některého z členů klubu, nebo na základě náborové akce.
  • Práva, povinností, odměňování a další náležitosti práce osob starších 18 let, jsou vyjádřeny Příkazovou smlouvou (podle par. 34 Obč. zákona)
  • Přijímání nových členů náborem se provádí jednou za dva roky od září do ledna formou pozvání na zájezd v čase jarních prázdnin. Další nábor se provádí při malém počtu nováčků, ale vždy tak, aby byla zachována minimální lhůta tří měsíců před letním táborem.
  • Členství v klubu (podmíněné přihláškou  a  zápisným) se stává platným v den přijetí přihlášky.  Členská průkazka se vydává od března kalendářního roku, následujícího po datu přihlášky.
  • Světluškou se stává členka klubu splněním slibu, nejdříve 3 měsíce po nástupu členství.
  • Přijetí členů starších 12 let, které není vázáno slibem světlušek, uskutečňuje hlavní vedoucí  ihned.

Ceremoniály

Slib světlušek

Slib světlušek je obřad, který se uskutečňuje individuálně na základě splněných slibových podmínek a doporučení členky klubu (světýlka, sestřičky), která nováčka ke slibu připravuje.

Slib světlušek se koná u zvláštního ohně, připraveného „sestřičkou“ za přítomnosti členů, které si nováček ke slibu přizve. Obřad samotný vyplývá z oddílových tradic takto:

  • ceremoniál má neformální podobu
  • je veden hlavní vedoucí, která vyzývá ke splnění slibu
  • před slibem je krátká lhůta na rozmyšlenou pro nováčka i členy klubu (tento akt je formální)
  • slib samotný probíhá mlčky
  • v rámci slibu nováček vysloví nahlas svou přezdívku, která je od této chvíle neměnná po celou dobu členství v klubu
  • nováček převezme od sestřičky klubový šátek
  • nová členka je uvítána v klubu klubovou hymnou

Iniciace

Iniciace je akt rozloučení členky klubu s klubem po splnění všech podmínek, daných  stezkou a stanovami klubu. Tento  akt je současně přijímacím ceremoniálem mezi starší členy klubu. Má neformální podobu, na které se domlouvají členové klubu tajně. Kandidáty iniciace určuje hlavní vedoucí.

Slib instruktorek

Je neformální domluva mezi staršími členkami klubu a hlavní vedoucí o podmínkách setrvání v klubu po věku 15 let a splnění podmínek „malé placky“.

Slib instruktorek má charakter závazné dohody. Splněním slibu má členka klubu právo na odznak ČTU „malá placka „ a hodnost instruktora ve vedení klubu.

 

Ad. 2. Přestup členů v šestkách

Přestup členů v šestkách se uskutečňuje na doporučení šestnic, instruktorů  a vedoucích . Platnost přestupu potvrzuje hlavní vedoucí.

 

Ad. 3. Program

  • Program klubu vychází z ideového zaměření České tábornické unie a  ideového zaměření klubu (viz Stanovy, článek I.).
  • Program má podobu rekreační, výchovnou  a vzdělávací (v rozsahu Zápočťáku), je rozložen do pravidelné činností na klubových schůzkách, do výletů a táborů.
  • Realizuje se oddílových akcích formou drobných her a instruktáží, přizpůsobených délce trvání a charakteru akce a dlouhodobou hrou.
  • Za oddílovou akci se považuje akce, uvedená v pololetním rozpisu schůzek, výletů a tábory. Oddílové akce, zařazené dodatečně jsou na zvadle stvrzeny podpisem hlavní vedoucí. Akce, nepotvrzená v rozpisu ani zvadlem, se nepovažuje za oddílovou akci.

a.       Schůzka -  90 minut 1 x týdně, mimo prázdnin a svátků (ustálený termín schůzek je čtvrtek od 17.30 do 19 hodin) dle rozpisu platného na pololetí (září – prosinec, leden – červen). Pokud není stanoveno jinak, schůzky začínají po táboře prvním čtvrtkem školního roku a končí čtvrtkem v polovině června (tradiční cukrárna).

Za kvalitu schůzky ( programovou náplň, přípravu, vedení, hodnocení, úklid) ručí pověřený vedoucí. Tento vedoucí  zpracovává pololetní program schůzek, s ohledem na časové a programové požadavky dalších vedoucích, eviduje účast na schůzkách, hodnotí a eviduje výsledky soutěží, pořádaných v rámci schůzek, podává návrhy pro osobní hodnocení, podle potřeby svolává porady instruktorů, případně přizývá vedoucí, členy a další hosty. Návrhy na nákup pomůcek a další požadavky,  předkládá minimálně v měsíčním předstihu hlavní vedoucí.

K podmínkám kvalitní schůzky patří příprava schůzky (návaznost programu, pestrost, využití pomůcek, schopnost spolupráce, zajištění vstupu do klubovny a objektů, klíče, vstupenky, povolení, doprovod a pod .), vedení schůzky (kázeň, bezpečnost, časový rozvrh, aktivita), hodnocení v rámci časového limitu a úklid prostor (odevzdání klíčů, dohled nad odchodem nejmladších členů apod.).. Do hodnocení schůzky patří i připravenost dětí na schůzku – šátek, zápisník a tužka, zpěvník, zápočťák  a pomůcky ke schůzce, ohlášené předem, vzájemná informovanost.

Příprava schůzky se potvrzuje tři dny předem u hlavní vedoucí. V tomto termínu se vydávají i potřebné pomůcky. Schůzku zahajuje o 17.30 přítomný vedoucí nástupem. Kontroluje docházku a úpravu členů, případně vydává organizační pokyny a odevzdává vedení schůzky službě. V průběhu schůzky všichni vedoucí a instruktoři spolupracují podle potřeby a pokynů služby. Vedoucí, který schůzku zahájil,  ručí za to, že žádné dítě neodchází ze schůzky  pozdě, nebo bez řádného doprovodu.

b.    vycházka- jednodenní akce dle rozpisu, upřesněného pozvánkou (zvadlem)se konají podle možností obvykle 1x za měsíc. Navazují na práci schůzek, plánované akce, nebo dlouhodobou hru.  Vycházku připravuje a vede pověřený vedoucí (uveden v rozpisu výletů). Na vycházku se vztahují podobná organizační jako na schůzku, rozšířena o pravidla, daná obecnými zákony a předpisy.

Vycházku zahajuje výhradně pověřený vedoucí nástupem, na kterém vydá organizační pokyny, zkontroluje přítomnost a připravenost dětí, určí pokladníka akce apod.  Výsledky soutěži a her může vyhodnotit jednorázově  v rámci vycházky, nebo předat do hodnocení jiným vedoucím (schůzky, akce, tábory). Návrat dětí je ohlášen rodičům rámcově, upřesňuje se v závěru akce telefonicky, nebo jiným sjednaným způsobem.

c.        Oddílový výlet – víkendová akce (pobytová,  putovní) – dvou a třídenní dle rozpisu,   upřesněného pozvánkou (zvadlem). Vztahují se na něj podobná organizační pravidla jako na vycházku s rozšířením o pravidla, daná obecnými zákony a předpisy. Každý  oddílový výlet schvaluje hlavní vedoucí.

d.      Tábor – akce v trvání 4 a více dnů (pobytové, stanové, putovní) v čase svátků a prázdnin. Organizační pravidla tábora jsou daná obecně platnými předpisy a Táborovým řádem.  Tábory jsou jedinou příležitostí pro splnění některých bodů zápočťáku (petrachtace, iniciace, hlad, odvaha, mlčení.)

Klub pořádá tradičně tyto pravidelné tábory:

-          Jarní prázdniny – v čase jarních prázdnin pro Prahu 1 – 5. Pobyt v ubytovně hotelového typu na horách, spojeno s výukou lyžování. Do programu patří tradičně celodenní výlet na běžkách  (při nedostatku sněhu  návštěva koupaliště, kina, nebo blízkého města), iniciace, soutěž Miss obluda. Určeno nováčkům a nejmladším dětem.

-          Letní tábor – první tři týdny v srpnu. Tábor stanového typu, doplněný o výlety pěší, na kole, nebo lodí. Do programu patří tradičně vyvrcholení a závěr dlouhodobé hry, návštěva letního kina a petrachtace. Určeno jako společná rekreační akce, ve které se podle věku a zkušenosti uplatní všichni členové klubu.

-          Exit instruktorů (setkání instruktorů jiných táborových klubů) – v čase zimních prázdnin cca 6 dní – pobyt v extremních podmínkách, zimní táboření, expedice a podobně, určeno instruktorům a vedoucím

e.         Akce starších, které nejsou oddílové (expedice, školení, zahraniční výlety, vandry apod.) sjednává vedoucí akce s rodiči individuálě. Za průběh akce a bezpečnost dětí pak ručí výhradně vedoucí, který s rodiči jednal..

f.          Dlouhodobá hra – je hra, probíhající klubovým programem  průběžně počas celého roku. Probíhá jednou za dva roky, vždy tak, aby se průběh hry pokud možno neprolínal s náborem nováčků. Námět hry souvisí s českým, či alespoň evropským prostředím, je vzdělávací a výchovný. Pravidla, scénář a průběh hry určuje pověřený vedoucí. Kvalitní hra navazuje na ideové zaměření klubu,  průběžně aktivizuje všechny členy klubu podle jejich věku a schopností, je časově vyvážená tak, aby nekolidovala s dalším programem klubu. Hra je sestavena tak, aby v ní nebyl nikdo handicapován, ani z ní předem vyloučen. Za tím účelem pověřený  vedoucí spolupracuje s vedoucími, instruktory a  hosty. Materiální zatížení hry konzultuje s hlavní vedoucí na začátku hry, potřebu pomůcek ohlašuje nejméně týden předem.

Vedoucí, pověřený dlouhodobou hrou o svých záměrech vždy v dostatečném  předstihu informuje vedoucího, jehož akce se dlouhodobá hra  dotýká (schůzka, vycházka, výlet, tábor). Se závěrem dlouhodobé hry končí platnost všeho, co bylo za účelem hry vytvořeno (přerozdělení družin, kroje, jména, hodnosti, systém odměn, účtování, bodování a  apod.).

g.         Společné akce rodičů a dětí jsou organizovány nepravidelně.  Doplňují nábor nováčků a umožňují rodičům seznámit se členy klubu a jeho činností.

h.         Společné akce s přáteli,  pořádané většinou jiným klubem, nebo organizací,  kterých se  zúčastňujeme na základě pozváni (vycházky, výlety).

g.          Velké hry a hry  pro veřejnost (Výroční oheň, Potlach, Mokasín, Bambiriáda, Hledání jara, Folkový kvítek apod.) sestavuje pověřený vedoucí podobně, jako hru dlouhodobou, s ohledem na zvláštnosti hry.

 

Ad. 4. Služby

Všichni členové klubu jsou pověřeni konkrétním úkolem, službou. Služba je volitelná z rozpisu služeb, který má platnost jeden školní rok – od září do konce letního tábora. Jednu službu může vykonávat i více členů, přičemž platí snaha o zaplnění všech vypsaných služeb.

V rámci služby se děti specializují v oboru, který je jim blízký, jsou v tomto oboru pověřováni úkoly, učí se a nakonec sami připravují instruktáže. Aktivita a přístup k práci ve službě je hodnocen individuálně, osobním hodnocením. V průběhu roku lze službu přidat, nebo ubrat jen ve zdůvodněných případech.

Službu vykonávají nováčci a světlušky pod dohledem instruktorů a vedoucích.

Rozdělení služeb vedoucích je rámcové, vyplývá z pravomocí a zkušeností vedoucího. Vedoucí, pověřený úkolem spolupracuje se svou jmenovitě určenou instruktorkou, radí se s ní, zaučuje ji v praxi

  • vedoucí, pověřený sestavou pravidelných schůzek a drobných her
  • vedoucí, pověřený dlouhodobou a velkou hrou
  • vedoucí, pověřený hospodářskou agendou a skladem
  • hlavní vedoucí

Vzájemné zasahování do práce jiného vedoucího bez jeho požádání, či alespoň souhlasu, se připouští pouze jen jako nezávazné doporučení. Výjimkou jsou pouze hry na vycházkách a výletech, kde hru připravuje vedoucí konkrétní akce.

 

Ad. 5. Bodování a hodnocení

Každý vedoucí a instruktor si v rámci své služby v klubu může vytvořit vlastní systém hodnocení dosažených výsledků, které může odměnit pochvalou, diplomem, výhodou, nebo věcně. Tak může být hodnocena každá hra či akce zvlášť, nebo se může promítnout do hodnocení, prováděného někým jiným. V takovém případě však má toto hodnocení jen podobu doporučení.

Výroční hodnocení podle tradice zahrnuje výsledky

  • her a soutěží ze schůzek a výletů (součet výsledků soutěží různého vedení)
  • osobní hodnocení za služby a další práce pro klub, aktivita při plnění jednorázových úkolů , osobní přiklad

Toto výroční hodnocení probíhá a oceňuje se nezávisle na sobě.

Dlouhodobá hra je hodnocena samostatně, nesouvisí s výročním hodnocením, je vyhodnocena s ukončením hry.

Barevné bodování je hra, omezená na jarní a letní tábor. Princip tohoto  bodování spočívá v tom, že děti v rámci večerního vyprávění umisťují do  připravené tabulky barevné body, kterými vyjádří něčí vlastnost či skutek, odpozorovaný toho dne. Výsledkem je pestrá tabulka, ze které lze vysledovat  chování dětí z jejich vlastního pohledu. Barevné bodování se vyhodnocuje aktuálně a odměňuje na konci tábora.

Jiná soutěž se zařazuje pro zvýšení motivace některé aktivity (Moudrá hlava, test 2000, Fujtajbl, o nejhezčí zápis v kronice, o docházku bez absence, o nejvíce nováčků apod.) Pravidla, hodnocení a odměňování této soutěží provádí iniciátor jednorázově podle situace, za které soutěž vznikla. Platí pravidlo, že každá začatá soutěž musí být přehledně vedena a zřetelně ukončena. Pokud se nějakým způsobem výsledky této soutěže promítnou do hodnocení někoho jiného, tak pouze formou doporučení.

Odměny výročních soutěží , dlouhodobé hry, barevného bodování a jiných schválených soutěží jsou pořízeny z prostředků klubu. V takovém případě je třeba předem odsouhlasit materiálové zatížení akce.

 

Ad. 6. Zásady chování v klubu a na akcích, řešení sporů

V chování všech členů klubu se udržuje zásada solidarity, upřímnosti, spolupráce a kamarádství. Členové klubu odmítají hrubost každého druhu, sobectví, pokrytectví a pomluvu.

Členové klubu jsou si vědomi, že většina dobrých dětských klubů, zanikla právě z důvodu vzájemných neshod brzy poté, co přijala do vedení více dospělých členů.

Vedoucí klubu a instruktoři se vzájemně podporují, možné spory řeší v kruhu, ve kterém vznikly, nebo společným uzavřeným jednáním. V případech, kde se spor řeší hlasováním je při nerozhodném výsledku zvýhodněna strana, na které hlasuje hlavní vedoucí. Jinak má každý vedoucí rozhodné slovo jen ve svém úkolu, jinde přispívá hlasem poradním. Průběh a detaily jednání jsou pro ostatní členy klubu nepřístupné. O výsledcích vzájemné dohody informují vedoucí své instruktory, případně další členy klubu.

Spory mezi instruktory ostatními členy klubu se řeší analogicky.

Všechny návštěvy cizích osob na akcích klubu schvaluje hlavní vedoucí. Žádný, ani dospělý člen klubu, neopouští kolektiv bez ohlášení některému z vedoucích.

V klubu se nepřipouští pití, kouření, toxikománie a sex. Prostor pro soukromý život    vedoucích je vymezen na dobu mezi večerkou a ranním nástupem, přičemž důsledek tohoto se neprojeví negativně na práci a chování vedoucího v dětském kolektivu následující den.

 

Ad. 7. Pochvaly a tresty

Pochvaly

  • vyhlášení při nástupu
  • bodové ocenění
  • diplom
  • klubová výhoda
  • věcná cena
  • Pochvala (1-3), záznam v zápočťáku

Tresty

  • vyhlášení při nástupu
  • ztráta bodů
  • diplom (Fujtajbl, Válečník, Velká Huba)
  • ztráta výhody
  • zadržení šátku
  • Napmenutí 1-3, záznam v zápočťáku
  • Podmínka 1 – 3
  • Vyloučení

 

V Praze 20.6.1994.

Zpět